Ciekawostki o budownictwie
Najważniejsze elementy bunkru
Najważniejsze elementy bunkru

Najważniejsze elementy bunkru

Do kluczowych części wszelkiego typu schronów, zwanych fortyfikacjami o charakterze obronnym, zaliczyć należy szereg rozmaitych elementów, o jakich więcej dowiesz się z poniższych fragmentów naszego informatora.

Pomieszczenia powinny posiadać zwłaszcza przedsionek, a w konsekwencji tego możliwe będzie zapewnienie całemu bunkrowi gazoszczelności. Co oznacza to w kwestii praktycznej? Przede wszystkim wiąże się to z faktem, iż wchodząc do lokum schronu, nie musimy być narażeni na działanie negatywnych czynników środowiskowych i zewnętrznych typu odłamki, podmuchy od pocisków czy bomb, kurz itd. Każdy przedsionek obowiązkowo zostaje zaś zamknięty stalowymi drzwiami. Musimy też dodać, iż występują nierzadko drzwi specjalnie gazoszczelne, które są między bunkrem, a przedsionkiem.

Następnym ważnym elementem jest komora filtrowentylacyjna, która wyłapuje pyły i brudy, stąd też to jej charakterystyczne nazwanie. Warto też dodać, iż składa się ona z filtropochłaniacza, jaki natomiast pełni funkcję swego rodzaju odpylnicy, oczyszczającej z nietrwałych chemikaliów. Uniknąć w ten sposób da się również pyłu radioaktywnego. Poza komorą filtrowentylacyjną, obowiązkowo wspomnijmy także o komorze dekontaminacyjnej. Jest ona często stosowanym elementem w bunkrach wyposażonych w natryski. Dodatkowo w bunkrach pojawiają się toalety i pomieszczenia łazienkowe, których ilość musi być ściśle uzależniona od wielkości bunkru. Komory schronowe to część kolejna, jaka bazuje na wyposażeniu w specjalne ławki dysponujące oparciami.